PYTANIE :
Dostałem informację o wszczęciu egzekucji. Czy spłata zadłużenia bezpośrednio wierzycielowi uchroni mnie od zapłaty kosztów komorniczych ?
ODPOWIEDŹ :
Zapłata zadłużenia powinna skutkować wnioskiem wierzyciela o umorzenie egzekucji w trybie art. 825 k.p.c. W takim zaś wypadku w obecnym stanie prawnym zastosowanie ma przepis szczególny ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, zgodnie z którym : w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
W celu pobrania tych opłat komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Dłużnik może złożyć wniosek o obniżenie wysokości opłat w oznaczonym terminie – po rozpoznaniu wniosku sąd może, uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów, obniżyć wysokość opłat.
Ponieważ dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji, to w przypadku braku reakcji wierzyciela i zaniechania – mimo spłaty – złożenia wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego, egzekucja trwa nadal. Jej dalsze koszty powinny jednak obciążać w takim wypadku wierzyciela, a dłużnik jest uprawniony do zgłaszania powództwa przeciwegzekucyjnego.
Witam
Miałem zadłużenie w wysokości 1000zł po otrzymaniu od komornika wezwania do zapłaty uregulowałem dług u wierzyciela. Jaką maksymalnie kwotę może żądać jeszcze ode mnie komornik
50 zł
sądzę, że wyższą - 5% jednak nie mnie niż 1/10 przeciętnego wynagrodzenia. 1/10 z ok 4000 zł to 400 zł.
Krótko i na temat,dług możesz płacić bez końca,łatwo egzekwować,trudno zakończyć postępowanie.Wierzyciel wysyła do komornika bo nie ma obowiązku informowania a komornik wpłaca minimalne kwoty bo koszty postępowania,woli dla siebie więcej.Poza tym dłużnik oczywiście za wszystko musi płacić !?.Bez wiedzy o ilości długu nie można powiadomić komornika o spłacie.Ot w takim państwie prawa i równości dla ludzi żyjemy proszę państwa.