Przeskocz do treści

Skierowany wobec danej czynności prawnej zarzut pozorności wymaga bardzo gruntownego przedstawienia okoliczności faktycznych sprawy. Z reguły mamy tutaj bowiem pewną umowę, zazwyczaj spisaną, którą z różnych przyczyn kwestionujemy. Słowu pisanemu trzeba wówczas przedstawić spójną i logiczną wersję alternatywną, wykazującą inne niż wyrażone na papierze zamiary i intencje stron. A jak to z zamiarami i intencjami bywa - udowodnić je trudno, bo wszystko dzieje się w sferze intelektualnej. Jedynie więc pewne zachowania stron, historia relacji, szerszy sens działań, czy kontekst zdarzeń, mogą pozwolić w innym świetle spojrzeć na taką czynność. W poniższym przykładzie kazus mniej typowy, jako że dotyczący sprzedaży sieci telekomunikacyjnej.

Czytaj dalej... "Pozorna sprzedaż sieci"

Kontynuując wątek tytułowej skargi - instytucji prawnej elastycznej, a przy tym bardzo wymagającej - tym razem prześledzimy wątek czynności prawnej, która nie spodobała się pewnemu syndykowi. A w zasadzie dwóch czynności - najpierw bowiem nieruchomość przeszła w drodze darowizny na jedną osobę, a następnie została zbyta w drodze sprzedaży kolejnemu nabywcy. Jak proceduralnie wygląda formułowanie takiego roszczenia i jakie aspekty stają się tutaj istotne - można przeczytać w poniższym wpisie. Dodatkowo wchodzi tutaj aspekt - nie wyrażony wprost w regulacji instytucji skargi pauliańskiej - zastosowania art. 405. k.c., jako dodatkowego narzędzia, tworzącego komplementarny zestaw przeznaczony dla ochrony wierzyciela.

Czytaj dalej... "Skarga pauliańska wobec wtórnego nabywcy"

Tytuł postu w zasadzie wyjaśnia wszystko. Mamy uprawnionego do zachowku, mamy przepisy określające wysokość zachowku. Czy można obronić się przed takim roszczeniem argumentacją, że dochodzona kwota zachowku powinna być zmiarkowana? Na jakiej podstawie i w jakich okolicznościach taka obrona mogłaby być uwzględniona przez sąd, skoro w kodeksowej regulacji zachowkowej nic o miarkowaniu nie znajdziemy. A wręcz na odwrót - dla niesympatycznych spadkobierców mamy przecież dedykowane rozwiązania, jak niegodność dziedziczenia, czy wydziedziczenie. Czy zatem jest to regulacja pełna i nie mamy tu już miejsca na jakieś dodatkowe zabiegi lub klauzule generalne ?

Czytaj dalej... "Miarkowanie zachowku"

Poniższy kazus jest dość uniwersalny i krótki, dlatego wybrałem go na wpis na blogu. Pracując na etacie można bowiem spotkać się z podobną sytuacją w każdym zakładzie pracy. Zwłaszcza tam, gdzie pewne czynności są dzielone między pracowników o identycznym zakresie obowiązków. Bo to zawsze ułatwia analizy i dobrze uwidacznia różnice w warunkach zatrudnienia. Stan faktyczny dość prosty. Jeden z takich pracowników idzie na zwolnienie, koledzy muszą przejąć jego obowiązki. Pracują więcej niż wcześniej, więc wyrozumiały szef daje im podwyżki. Po zakończeniu L4 wraca pechowy pracownik i robi się niezręcznie, bo koledzy zarabiają więcej. Tak niezręcznie, że sprawa trafia do sądu w żądaniem zapłaty - tytułem odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu

Czytaj dalej... "Podwyżka tylko dla zdrowych"

Gdy powód dochodzi ustalenia istnienia stosunku pracy, z reguły łączy z tym powództwem różne inne roszczenia pieniężne. Jeśli takie połączenie jest dopuszczalne, to ten zbiór żądań może być rozpoznawany w jednej sprawie. Ale czasem pojawia się przeszkoda - w postaci właściwości sądu. Co bowiem w przypadku, gdy roszczenie o ustalenie nie znajdzie aprobaty sądu II instancji ? Czyli - sąd nie potwierdza, że tutaj zaistniał stosunek pracy. Czy sąd pracy może rozpoznać w takim przypadku roszczenia pieniężne (konsekwentnie uznane teraz za "niepracownicze"), które były z tym pierwszym roszczeniem powiązane ?

Czytaj dalej... "Roszczenie cywilne w sądzie pracy"

Każdy, kto miał pecha lecieć mocno opóźnionym samolotem, miał również zapewne okazję napotkać agentów wyspecjalizowanych firm, którzy już na lotnisku oferowali pomoc w dochodzeniu rekompensat z tego tytułu. Reprezentacja albo cesja wierzytelności - szczegółowe warunki takiej usługi nie są dla tego wpisu istotne. Zgłoszenie reklamacji to formalność, ale jeśli ktoś nie ma na to czasu lub ochoty, to przecież nic w tym złego, że zapewni sobie wsparcie w tym zakresie. To właśnie głównie takie firmy inicjują potem spory sądowe z przewoźnikami, a to dobry pretekst, żeby konkretniej pochylić się nad tym zagadnieniem i rozpatrzeć kilka kazusów.

Czytaj dalej... "Roszczenia wobec przewoźników lotniczych"

Zdarzały się już na blogu wpisy dotyczące prób uzyskania odszkodowania od notariusza. Dotyczy to w większości przypadków następczego potwierdzenia, że dana umowa – objęta aktem notarialnym – jest nieważna. Znalazłem kolejny taki wyrok, ale tutaj sprawa była o tyle ciekawsza, że powodowie mieli – wydawałoby się – mocną pozycję wyjściową ze swoim roszczeniem. Wcześniej bowiem nie uzyskali ochrony prawnej dla roszczenia o zapłatę ceny, gdyż sąd uzasadniając swoje stanowisko powołał się na nieważność przedmiotowej umowy. W takiej sytuacji powodowie zapewne pomyśleli, że teza ta także w kolejnych pochodnych procesach podtrzymana być musi. A przecież stara podwórkowa mądrość głosi, że musi ... "to na Rusi”.

Czytaj dalej... "Bo każdy skład swoje zdanie ma"
Prawnik z Lublina
radca prawny
ALEKSANDER KUNICKI
`Prawo w praktyce` stanowi część WWW.LUBELSKIEKANCELARIE.PL . Administratorem Portalu jest Lubelskie Kancelarie - Aleksander Kunicki Kancelaria Radcy Prawnego. Wykorzystywanie prezentowanych tu materiałów i treści bez zgody Administratora i autora jest zabronione. Umieszczanie odniesień i zapożyczeń treści jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz hiperłącza (link bez atrybutu nofollow) do strony źródłowej.

Treści zamieszczane na stronie mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią pomocy (porady) prawnej, nie są również aktualizowane w przypadku zmiany stanu prawnego. Prezentują jedną z dopuszczalnych wersji interpretacji powszechnie obowiązujących przepisów prawa, przedstawioną zazwyczaj w układzie hipotetycznych pytań i odpowiedzi. Wszelkie wątpliwości związane z treścią bloga, w szczególności w związku z samodzielnie prowadzonymi sprawami sądowymi, należy konsultować z adwokatem lub radcą prawnym w ramach odrębnie zlecanej usługi prawnej. Kancelarie i Administrator nie ponoszą odpowiedzialności za jakikolwiek skutek wykorzystania przedmiotowych treści przez inne osoby. Treść pełnej noty prawnej jest dostępna pod tym odnośnikiem.

Blog `Prawo w praktyce` służy informowaniu w przedmiocie specjalizacji, praktyki oraz form usług i pomocy prawnej świadczonych przez prawników powiązanych z www.lubelskiekancelarie.pl.Oferta Kancelarii dotyczy spraw cywilnych (majątkowych, odszkodowań, nieruchomości, umów), spadkowych, rodzinnych, gospodarczych, administracyjnych, karnych. Radca prawny specjalizuje się w obsłudze prawnej firm, prawie kontraktów, konsumenckim oraz procesowym, związanym ze sprawami sądowymi w Lublinie i okolicach.

Powered by WordPress. Enhanced by Google.