Przeskocz do treści

Prawo nie nadąża za nowymi technologiami oraz nowoczesnymi środkami przekazu i komunikacji. To prawda powtarzana od lat i aktualna tak długo, jak długo następuje postęp w tych dziedzinach. Trzeba jednak rozróżnić aspekt konkretnej regulacji oraz zasad stosowania prawa. Niektóre bowiem przypadki podlegają pod standardowe instytucje prawne, a forma techniczna danego działania jest w tym zakresie aspektem wtórnym. Tak może być np. z naruszeniem dóbr osobistych. Różnice są oczywiście w "osiągach" danego medium, ale podstawa żądań może być tożsama. Poniżej ciekawy dla praktyki przypadek, gdzie ktoś poczuł się dotknięty intensywną windykacją prowadzoną przeciwko niemu - w tym w formie publicznych ogłoszeń o sprzedaży rzekomych długów tej osoby.

Czytaj dalej... "Pozew przeciwko internetowej „giełdzie długów”"

Tytuł alternatywny "Klient trudny i konfliktowy". Albo "Jesienna przygoda". Wszystkie te tytuły - proszę sobie wybrać ten najbardziej intrygujący - stanowią cytat z uzasadnienia wyroku, który w kontekście stanu faktycznego czyta się jak dobrą nowelę obyczajową. Są tam, rzecz jasna, wątki prawne, ale zdecydowanie mocniej przemawia do czytelnika aspekt społeczny. Wyraźnie zarysowane postaci, barwne charaktery, miejsce akcji osadzone w turystycznej miejscowości, wielopłaszczyznowe ramy relacji, konflikt, emocje, w końcu spór sądowy. I to wszystko z konkretnego powodu: zmarnowanego urlopu.

Czytaj dalej... "Mój prawnik będzie wiedział, co z tym zrobić !"

Orzeczenia dotyczące powództw związanych z działaniami organów ścigania to zawsze dość pasjonująca i życiowa lektura. Te sprawy są przy tym często bardzo medialne, nagłaśniane przez samych poszkodowanych, jak i różne stowarzyszenia piętnujące bardziej lub mniej realne nadużycia władzy. Częstym adresatem takich roszczeń jest Policja, co wynika zarówno ze skali, jak i obszaru działania jej funkcjonariuszy. Niekiedy zarzuty są bezpodstawne, a Policja dysponuje nagraniem, które jednoznacznie bezzasadność tę ukazuje. Czy upublicznienie takiego nagrania na stronie internetowej Policji jest jednak zawsze dobrym pomysłem na obronę ?

Czytaj dalej... "Nie wszystko Policja może pokazywać"

Od świadka wymaga się zeznawania zgodnie z prawdą oraz przekazywania relacji o faktach. W praktyce wygląda to oczywiście bardzo różnorodnie, a miejsce faktów często zastępują opinie. Rzetelnych i obiektywnych świadków jest stosunkowo niewielu. W kategorii nieobiektywnej trafiają się w dodatku także i tacy, którzy z radością korzystają z wyjątkowej okazji, gdy mogą podzielić się z sądem „całą prawdą” o stronach sporu. A stąd już prosta droga do sytuacji, kiedy wypowiedzi świadka zostaną odebrane przez obecnych jako krzywdzące i nieprawdziwe. Czy fakt, że niestosowne wypowiedzi padają w trakcie zeznań (gdy obowiązkiem danej osoby jest dzielenie się swoją wiedzą z organem władzy) zawsze wyłącza bezprawność takiego czynu ? Czytaj więcej

Przyjrzyjmy się kolejnej sprawie o naruszenie dóbr osobistych. Różnorodność spraw kierowanych do sądów w tym reżimie jest niezwykle interesująca, czemu sprzyja oczywiście brak zamkniętego katalogu takich dóbr oraz inwencja pełnomocników procesowych. Orzecznictwo stopniowo uzupełnia białe plamy na bezkresnej mapie takich wartości, a każdy kolejny proces, w którym jedna z takich powszechnych wartości zostanie wyraźnie zdefiniowana jako dobro osobiste, pozwala utrwalać w świadomości społecznej te zapatrywania. Czytaj więcej

Zatrzymanie wadium. Ta "sankcja" spędza sen z powiek niektórym wykonawcom. Mimo, że w ostatnich latach mocno złagodzono podejście do tego zagadnienia, to jednak nadal jest to instytucja, która pełni ważną funkcję w przetargach. Działa jak straszak, który pozwala wyrugować część "przypadkowych" ofert i zaoszczędzić czas zamawiającemu. Zdarzają się jednak przypadki, że zasadność zatrzymania wadium jest kwestionowana. Jak to w biznesie - każdy ma swoje zdanie i swój interes do obrony. Możliwość domagania się zwrotu bezzasadnie zatrzymanego wadium jest zrozumiała i oczywista. Czy jednak wykonawca ma jeszcze inne roszczenia? Czy może np. zakwalifikować ten akt zamawiającego jako czyn stanowiący naruszenie dóbr osobistych ? Czytaj więcej

Są grupy zawodowe, które muszą mierzyć się z cykliczną oceną pracowniczą. Chodzi tutaj o specjalny wymóg, który wynika z przepisów szczególnych, gdyż z oceną swojej pracy przez pracodawcę musi liczyć się każdy pracownik. Jak to z reguły jest przy wartościowaniu - z taką oceną oceniany może się nie zgadzać. Powstaje wtedy spór, który czasem kończy się na sali sądowej. Niedawno na blogu poruszony był temat specyfiki związanej z zatrudnieniem katechety. Teraz przyszła pora na ciekawe wątki z uzasadnienia wyroku dotyczącego sprawy pracownika nauki. Czy bowiem taka niekorzystna ocena pracownicza, której przeprowadzenie wynika z przepisów o szkolnictwie wyższym, może stanowić podstawę do określonych roszczeń sądowych ? Czytaj więcej

Prawnik z Lublina
radca prawny
ALEKSANDER KUNICKI
`Prawo w praktyce` stanowi część WWW.LUBELSKIEKANCELARIE.PL . Administratorem Portalu jest Lubelskie Kancelarie - Aleksander Kunicki Kancelaria Radcy Prawnego. Wykorzystywanie prezentowanych tu materiałów i treści bez zgody Administratora i autora jest zabronione. Umieszczanie odniesień i zapożyczeń treści jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz hiperłącza (link bez atrybutu nofollow) do strony źródłowej.

Treści zamieszczane na stronie mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią pomocy (porady) prawnej, nie są również aktualizowane w przypadku zmiany stanu prawnego. Prezentują jedną z dopuszczalnych wersji interpretacji powszechnie obowiązujących przepisów prawa, przedstawioną zazwyczaj w układzie hipotetycznych pytań i odpowiedzi. Wszelkie wątpliwości związane z treścią bloga, w szczególności w związku z samodzielnie prowadzonymi sprawami sądowymi, należy konsultować z adwokatem lub radcą prawnym w ramach odrębnie zlecanej usługi prawnej. Kancelarie i Administrator nie ponoszą odpowiedzialności za jakikolwiek skutek wykorzystania przedmiotowych treści przez inne osoby. Treść pełnej noty prawnej jest dostępna pod tym odnośnikiem.

Blog `Prawo w praktyce` służy informowaniu w przedmiocie specjalizacji, praktyki oraz form usług i pomocy prawnej świadczonych przez prawników powiązanych z www.lubelskiekancelarie.pl.Oferta Kancelarii dotyczy spraw cywilnych (majątkowych, odszkodowań, nieruchomości, umów), spadkowych, rodzinnych, gospodarczych, administracyjnych, karnych. Radca prawny specjalizuje się w obsłudze prawnej firm, prawie kontraktów, konsumenckim oraz procesowym, związanym ze sprawami sądowymi w Lublinie i okolicach.

Powered by WordPress. Enhanced by Google.