Rodzice decydują o sprawach swoich dzieci i w większości wypadków wszelkie uzgodnienia w tym zakresie są wynikiem ich kompromisu. Jedną z czynności, która wymaga współdziałania obu rodziców, jest zawnioskowanie i uzyskanie paszportu dla dziecka. Jeśli zgody w tym temacie nie ma, to sprawa się komplikuje. Jednej stronie bardzo zależy, druga kategorycznie odmawia. W przypadkach, gdy drogi rodziców się rozeszły i problemu nie uchyla uprzednie rozstrzygniecie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem, to takie nieporozumienia są kolejnym etapem sądowych walk o decydowanie o sprawach własnych dzieci. Czytaj więcej
Tagi: władza rodzicielska
Konto bankowe małoletniego
PYTANIE
Czy dziecko, któremu założono konto musi mieć zawsze odrębną zgodę rodzica na każdą czynność obejmującą dysponowanie zgromadzonymi tam środkami ?
ODPOWIEDŹ
NIE. Małoletni posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może po ukończeniu trzynastu lat swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tych rachunkach, o ile nie sprzeciwi się temu na piśmie jego przedstawiciel ustawowy. Należy przyjąć, że regulacja ta nie dotyczy jednak czynności, dla których sama zgoda rodzica nie jest wystarczająca – rodzice nie mogą bowiem bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej a dziedziczenie
PYTANIE:
Czy córka może dziedziczyć po ojcu, który w wyroku rozwodowym miał ograniczoną władzę rodzicielską?
ODPOWIEDŹ:
TAK. Zasady dziedziczenia nie są zależne od władzy rodzicielskiej.