Przeskocz do treści

Negatywne w swoim wydźwięku publikacje prasowe mogą w prosty sposób nadszarpnąć dobre imię lub reputację bohatera danego materiału. Ewentualne podstawy odpowiedzialności redakcji i dziennikarza za formułowane tezy nie są oparte o prostą weryfikację prawdziwości lub nieprawdziwości konkretnych informacji. Główny akcent położony jest bowiem na aspekt staranności w przygotowywaniu takiego materiału. Bogate orzecznictwo w tym zakresie pozwala lepiej poznać zasady postrzegania tej staranności w kontekście odpowiedzialności opartej o naruszenie art. 10 – 12 prawa prasowego: Czytaj więcej

PYTANIE
Jakie środki prawne przysługują osobie zainteresowanej w przypadku odmowy opublikowania sprostowania przez redaktora naczelnego pisma ?

ODPOWIEDŹ
Osoba zainteresowana może dochodzić roszczenia o opublikowanie sprostowania lub odpowiedzi, jeżeli redaktor naczelny odmówił opublikowania sprostowania lub odpowiedzi albo są one niewystarczające bądź nie ukazały się w terminach przewidzianych przez prawo prasowe. Roszczeń tych nie można dochodzić po upływie roku od dnia opublikowania materiału prasowego. W praktyce sprowadza się to zatem do zainicjowania przeciwko redaktorowi naczelnemu procesu o nakazanie dopełnienia obowiązku publikacji.

Prawnik z Lublina
radca prawny
ALEKSANDER KUNICKI
`Prawo w praktyce` stanowi część WWW.LUBELSKIEKANCELARIE.PL . Administratorem Portalu jest Lubelskie Kancelarie - Aleksander Kunicki Kancelaria Radcy Prawnego. Wykorzystywanie prezentowanych tu materiałów i treści bez zgody Administratora i autora jest zabronione. Umieszczanie odniesień i zapożyczeń treści jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz hiperłącza (link bez atrybutu nofollow) do strony źródłowej.

Treści zamieszczane na stronie mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią pomocy (porady) prawnej, nie są również aktualizowane w przypadku zmiany stanu prawnego. Prezentują jedną z dopuszczalnych wersji interpretacji powszechnie obowiązujących przepisów prawa, przedstawioną zazwyczaj w układzie hipotetycznych pytań i odpowiedzi. Wszelkie wątpliwości związane z treścią bloga, w szczególności w związku z samodzielnie prowadzonymi sprawami sądowymi, należy konsultować z adwokatem lub radcą prawnym w ramach odrębnie zlecanej usługi prawnej. Kancelarie i Administrator nie ponoszą odpowiedzialności za jakikolwiek skutek wykorzystania przedmiotowych treści przez inne osoby. Treść pełnej noty prawnej jest dostępna pod tym odnośnikiem.

Blog `Prawo w praktyce` służy informowaniu w przedmiocie specjalizacji, praktyki oraz form usług i pomocy prawnej świadczonych przez prawników powiązanych z www.lubelskiekancelarie.pl.Oferta Kancelarii dotyczy spraw cywilnych (majątkowych, odszkodowań, nieruchomości, umów), spadkowych, rodzinnych, gospodarczych, administracyjnych, karnych. Radca prawny specjalizuje się w obsłudze prawnej firm, prawie kontraktów, konsumenckim oraz procesowym, związanym ze sprawami sądowymi w Lublinie i okolicach.

Powered by WordPress. Enhanced by Google.