Przeskocz do treści

Nakaz zapłaty wysłany na nieprawidłowy adres

PYTANIE:
Dowiedziałem się od komornika o procesie wytoczonym przeciwko mnie przez firmę windykacyjną. Dług jest przedawniony. Podali nieaktualny od wielu lat adres. Czy mam składać sprzeciw, wniosek o przywrócenie terminu, czy wniosek o ponowne doręczenie nakazu na prawidłowy adres.

ODPOWIEDŹ:

Okoliczności faktyczne poszczególnych spraw, w których występuje problem „nieaktualnego” adresu, są bardzo zróżnicowane, stąd trudno jest tutaj generalizować i zawsze roztropnie jest skonsultować swój przypadek z prawnikiem. W większości takich nakazów zapłaty można założyć, że termin na wniesienie sprzeciwu nie rozpoczął swojego biegu, stąd wnoszenie o jego przywrócenie mija się wówczas z celem. Informacja do sądu pozwoli uchylić zarządzenie w przedmiocie doręczenia zastępczego. Uwzględniając występujące w orzecznictwie różnice w poglądach na to zagadnienie, rozsądnie napisać wtedy pismo odpowiadające treści sprzeciwu, a jednocześnie oczywiście podnieść wadliwość doręczenia z prośbą o doręczenie pozwu. Wszystkie twierdzenia udowodnić. Formalnie patrząc, taki sprzeciw jest wniesiony przedwcześnie, niemniej praktyka przyjmuje jego skuteczność. Niektóre sądy (składy orzekające) natomiast przesyłają w takich wypadkach nakaz z pozwem na aktualny adres, co otwiera drogę do wniesienia sprzeciwu. Żadne rozwiązanie nie jest doskonałe, ale z pewnością umożliwiają one podjęcie skutecznej obrony przez pozwanego. Oczywiście obok etapu EPU pozostaje jeszcze do „wygaszenia” samo postępowanie egzekucyjne, co wiąże się z dodatkowymi problemami interpretacyjnymi.

Masz podobny problem prawny ?
Skontaktuj się z nami - postaramy się pomóc !

Jak zlecić sprawę lub umówić się na konsultacje - informacje
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Publikacja komentarza wymaga akceptacji administratora - bez akceptacji komentarz nie będzie widoczny dla innych użytkowników. Dodawanie komentarzy nie wymaga logowania ani podawania jakichkolwiek danych. Aprobowane będą wyłącznie komentarze nawiązujące do tematyki wpisu - uzupełnienia, sprostowania, polemiki, pytania dodatkowe. Odrzucone zostaną wszelkie komentarze naruszające ten wymóg, ale także te stanowiące reklamę, zawierające dane osobowe (nazwisko, adres e-mail), odnośniki, pomówienia lub wulgaryzmy, jak też treści zdublowane lub nic nie wnoszące do dyskusji. Administrator nie jest zobligowany weryfikować komentarzy oczekujących na moderację w żadnym konkretnym terminie, ani też odpowiadać na komentarze. Aprobata komentarza nie oznacza potwierdzenia przez Kancelarię treści objętych komentarzem. Komentarze są publicznie dostępne i mogą być w uzasadnionych przypadkach edytowane lub usuwane przez administratora. Stanowią one wyłącznie wyraz poglądów ich autora, który świadomie i dobrowolnie zdecydował się na zamieszczenie ich w ramach polemiki lub dyskusji na Portalu w celu upublicznienia.
Prawnik z Lublina
radca prawny
ALEKSANDER KUNICKI
`Prawo w praktyce` stanowi część WWW.LUBELSKIEKANCELARIE.PL . Administratorem Portalu jest Lubelskie Kancelarie - Aleksander Kunicki Kancelaria Radcy Prawnego. Wykorzystywanie prezentowanych tu materiałów i treści bez zgody Administratora i autora jest zabronione. Umieszczanie odniesień i zapożyczeń treści jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz hiperłącza (link bez atrybutu nofollow) do strony źródłowej.

Treści zamieszczane na stronie mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią pomocy (porady) prawnej, nie są również aktualizowane w przypadku zmiany stanu prawnego. Prezentują jedną z dopuszczalnych wersji interpretacji powszechnie obowiązujących przepisów prawa, przedstawioną zazwyczaj w układzie hipotetycznych pytań i odpowiedzi. Wszelkie wątpliwości związane z treścią bloga, w szczególności w związku z samodzielnie prowadzonymi sprawami sądowymi, należy konsultować z adwokatem lub radcą prawnym w ramach odrębnie zlecanej usługi prawnej. Kancelarie i Administrator nie ponoszą odpowiedzialności za jakikolwiek skutek wykorzystania przedmiotowych treści przez inne osoby. Treść pełnej noty prawnej jest dostępna pod tym odnośnikiem.

Blog `Prawo w praktyce` służy informowaniu w przedmiocie specjalizacji, praktyki oraz form usług i pomocy prawnej świadczonych przez prawników powiązanych z www.lubelskiekancelarie.pl.Oferta Kancelarii dotyczy spraw cywilnych (majątkowych, odszkodowań, nieruchomości, umów), spadkowych, rodzinnych, gospodarczych, administracyjnych, karnych. Radca prawny specjalizuje się w obsłudze prawnej firm, prawie kontraktów, konsumenckim oraz procesowym, związanym ze sprawami sądowymi w Lublinie i okolicach.

Powered by WordPress. Enhanced by Google.