Przedstawienie weksla do zapłaty budzi nieraz sporo kontrowersji. Pierwszą trudność rodzi mylenie tej instytucji z przedstawieniem weksla trasowanego do przyjęcia. Kolejne nieporozumienia wiążą się z postrzeganiem skutków zaniechania w tym zakresie – w zależności od sytuacji część praktyków przy niektórych wekslach własnych nie zaprząta sobie nawet głowy przedstawianiem weksla dłużnikowi do zapłaty. Pomyłki zdarzają się także co do samej rzeczywistej realizacji tego wymogu.
Przedstawienie weksla do zapłaty jest jednak czynnością ważną i w niektórych stanach faktycznych może powodować istotne konsekwencje prawne, której uchybienie będzie miało niekorzystne skutki dla wierzyciela wekslowego. Pominąć można w rozważaniach naturalnie niektóre oczywiste przypadki, jak na przykład – czy powinniśmy przedstawiać do zapłaty weksel płatny za okazaniem.
Zaniechanie w tym zakresie stanowi prostą drogę do rozpoznania na własnym przykładzie indywidualnego poglądu sądu orzekającego na temat związku między wytoczeniem powództwa a stwierdzeniem u dłużnika zwłoki w zapłacie. Wpływa to naturalnie także na określenie okresu, za który można dochodzić odsetek. Plus prawidłowego przedstawienia to jednak przede wszystkim możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności szerszej grupy dłużników wekslowych (np. indosantów).
Przedstawienia weksla – w braku odmiennego wskazania w wekslu – należy dokonać w lokalu przedsiębiorstwa, a gdyby nie można było znaleźć takiego lokalu – w mieszkaniu osoby, do której wezwanie ma być skierowane. Samej czynności przedstawienia najlepiej dokonywać jest ze świadkiem/świadkami.
Relewantne tezy wyrażone w orzecznictwie :
a) przedstawienie weksla do zapłaty może nastąpić w procesie poprzez złożenie weksla wraz z pozwem V CSK 461/09,
b) w pewnych wypadkach przedstawienie weksla do zapłaty może nastąpić poprzez poinformowanie wystawcy o możności zapoznania się z oryginałem weksla w oznaczonym miejscu IV CSK 132/05
c) przesłanka przedstawienia weksla do zapłaty jest zrealizowana także wówczas, gdy w terminie określonym w art. 38 ust. 1 ustawy prawo wekslowe nie zastano w lokalu, o którym mowa w art. 87 ust. 1 Pr.weksl., wystawcy weksla własnego – V CK 588/04