Przeskocz do treści

Wykładnia czynności procesowych

Sąd Najwyższy w jednym z niedawnych postanowień odniósł się do sposobu interpretacji czynności procesowych w kontekście zasad wykładni oświadczeń woli na gruncie kodeksu cywilnego. Stan faktyczny nie był złożony. Sąd Apelacyjny odrzucił skargę kasacyjną powoda stwierdzając, że powód nie złożył wniosku o doręczenie odpisu wyroku Sądu drugiej instancji z uzasadnieniem. Sąd wskazał, że pełnomocnik reprezentujący w sprawie oboje powodów, złożył jedynie w imieniu powódki wniosek o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem Sądu drugiej instancji, a ponieważ między powodami nie zachodzi współuczestnictwo jednolite, wniosek ten nie odniósł skutku procesowego wobec powoda.

Sąd Najwyższy przyjrzał się przedmiotowemu wnioskowi o uzasadnienie. Był on w istocie mało precyzyjny, jako że w nagłówku wymieniał oboje powodów, ale zatytułowany był jako wniosek powódki i w treści stwierdzał, że złożony został w imieniu powódki.

Zgodnie z art. 65 k.c., oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których zostało złożone zasady współżycia społecznego i ustalone zwyczaje. Należy też raczej badać cel tego oświadczenia, niż opierać się na jego dosłownym brzmieniu. Czynności procesowe stanowią także oświadczenia woli, a zatem do ich wykładni mają zastosowanie dyrektywy art. 65 k.c. Jedną z takich dyrektyw jest założenie racjonalnego działania uczestników obrotu a także uczestników postępowania sądowego. Przy wykładni oświadczeń wyrażonych w pismach procesowych należy zatem wychodzić z założenia, że ich autorzy są ludźmi rozsądnymi i składając pismo w określonym celu, chcą tego co jest niezbędne do jego urzeczywistnienia (porównaj między innymi uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 11 września 1997 r. III CZP 39/97, OSNC 1997/12/191, postanowienie tego Sądu z dnia 21 października 1998 r. II CKU 56/98 i wyrok z dnia16 grudnia 2011 r. V CSK 280/11, nie publ.).

Sąd Najwyższy w ramach dokonanej analizy zauważył zatem, iż tak stanowcza interpretacja przyjęta przez Sąd Apelacyjny nie jest uzasadniona z uwagi na okoliczności sprawy. Oboje powodowie występowali z podobnymi żądaniami zapłaty zadośćuczynienia i odszkodowania z uwagi na śmierć ojca w wypadku komunikacyjnym i w takim samym zakresie przegrali sprawę. Przyjmując zatem racjonalność w działaniu pełnomocnika powodów można nabrać wątpliwości, czy faktycznie jego wniosek o uzasadnienie dotyczył tylko jednego z powodów. Z uwagi na skutki tej czynności procesowej zasadne zatem było wezwanie tegoż pełnomocnika przez sąd o jednoznaczne sprecyzowanie wniosku w tym zakresie. Jeśli bowiem interpretacja czynności procesowej w oparciu o ww dyrektywy nie pozwalała na jednoznaczne rozstrzygnięcie wątpliwości związanych z literalną treścią pisma, należało zwrócić się do autora o usunięcie tych wątpliwości. Sąd Apelacyjny tego zaniechał, ale pierwotna intencja autora została jednoznacznie potwierdzona treścią wniesionego zażalenia na odrzucenie skargi kasacyjnej. (Postanowienie Sądu Najwyższego IV CZ 81/13)

Masz podobny problem prawny ?
Skontaktuj się z nami - postaramy się pomóc !

Jak zlecić sprawę lub umówić się na konsultacje - informacje




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Publikacja komentarza wymaga akceptacji administratora - bez akceptacji komentarz nie będzie widoczny dla innych użytkowników. Dodawanie komentarzy nie wymaga logowania ani podawania jakichkolwiek danych. Aprobowane będą wyłącznie komentarze nawiązujące do tematyki wpisu - uzupełnienia, sprostowania, polemiki, pytania dodatkowe. Odrzucone zostaną wszelkie komentarze naruszające ten wymóg, ale także te stanowiące reklamę, zawierające dane osobowe (nazwisko, adres e-mail), odnośniki, pomówienia lub wulgaryzmy, jak też treści zdublowane lub nic nie wnoszące do dyskusji. Administrator nie jest zobligowany weryfikować komentarzy oczekujących na moderację w żadnym konkretnym terminie, ani też odpowiadać na komentarze. Aprobata komentarza nie oznacza potwierdzenia przez Kancelarię treści objętych komentarzem. Komentarze są publicznie dostępne i mogą być w uzasadnionych przypadkach edytowane lub usuwane przez administratora. Stanowią one wyłącznie wyraz poglądów ich autora, który świadomie i dobrowolnie zdecydował się na zamieszczenie ich w ramach polemiki lub dyskusji na Portalu w celu upublicznienia.
Prawnik z Lublina
radca prawny
ALEKSANDER KUNICKI
`Prawo w praktyce` stanowi część WWW.LUBELSKIEKANCELARIE.PL . Administratorem Portalu jest Lubelskie Kancelarie - Aleksander Kunicki Kancelaria Radcy Prawnego. Wykorzystywanie prezentowanych tu materiałów i treści bez zgody Administratora i autora jest zabronione. Umieszczanie odniesień i zapożyczeń treści jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz hiperłącza (link bez atrybutu nofollow) do strony źródłowej.

Treści zamieszczane na stronie mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią pomocy (porady) prawnej, nie są również aktualizowane w przypadku zmiany stanu prawnego. Prezentują jedną z dopuszczalnych wersji interpretacji powszechnie obowiązujących przepisów prawa, przedstawioną zazwyczaj w układzie hipotetycznych pytań i odpowiedzi. Wszelkie wątpliwości związane z treścią bloga, w szczególności w związku z samodzielnie prowadzonymi sprawami sądowymi, należy konsultować z adwokatem lub radcą prawnym w ramach odrębnie zlecanej usługi prawnej. Kancelarie i Administrator nie ponoszą odpowiedzialności za jakikolwiek skutek wykorzystania przedmiotowych treści przez inne osoby. Treść pełnej noty prawnej jest dostępna pod tym odnośnikiem.

Blog `Prawo w praktyce` służy informowaniu w przedmiocie specjalizacji, praktyki oraz form usług i pomocy prawnej świadczonych przez prawników powiązanych z www.lubelskiekancelarie.pl.Oferta Kancelarii dotyczy spraw cywilnych (majątkowych, odszkodowań, nieruchomości, umów), spadkowych, rodzinnych, gospodarczych, administracyjnych, karnych. Radca prawny specjalizuje się w obsłudze prawnej firm, prawie kontraktów, konsumenckim oraz procesowym, związanym ze sprawami sądowymi w Lublinie i okolicach.

Powered by WordPress. Enhanced by Google.