Przeskocz do treści

Nowe dowody w apelacji

Dobrze prowadzony proces cywilny z reguły nie wymaga powoływania nowych dowodów na etapie postępowania apelacyjnego. Fachowi pełnomocnicy mają świadomość, że wstrzymywanie się z ujawnieniem określonych faktów lub dowodów jest - w najlepszym razie - ryzykowne. Choć niekiedy jest to uzasadnione przyjętą strategią procesową. Koncentracja materiału dowodowego oraz obowiązek stron do podejmowania czynności w sposób, który powinien przeciwdziałać przewlekaniu postępowania, utrudniają swoiste "rozgrywanie" sprawy w czasie. Potrzeba udowodnienia zgłaszanych żądań wymusza inwencję i aktywność dowodową strony procesu - dowody spóźnione mogą zostać pominięte.

Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, gdy po wyroku zmienia się sposób postrzegania sprawy przez stronę. Sąd z reguły wypunktuje błędy i braki w stanowisku przegrywającego, a to rodzi naturalną chęć naprawienia określonych uchybień w apelacji. Czasem w I instancji strona nie korzystała z pomocy adwokata lub radcy prawnego i decyduje się na to na etapie odwoławczym. Fachowa analiza stanu faktycznego i prawnego przez pełnomocnika skutkuje z reguły jakimiś "odkryciami", rozumianymi jako spostrzeżenie zaniechać lub zaniedbań dokonanych dotąd w sprawie z winy mocodawcy. Trzeba mieć jednak świadomość, że - choć zapewne profesjonalista będzie składał odpowiednie wnioski w tym zakresie - szanse na poprawienie błędów inicjatywy dowodowej są niewielkie.

Warto zaznajomić się z kilkoma tezami relewantnych orzeczeń sądowych :

a) Wydanie niekorzystnego dla strony wyroku nie może stanowić samoistnej podstawy powołania się w postępowaniu apelacyjnym na nowe fakty i dowody (art. 381 KPC).

b) Strona nie może skutecznie żądać ponowienia lub uzupełnienia dowodu w postępowaniu apelacyjnym tylko dlatego, że spodziewała się korzystnej dla siebie oceny tego dowodu przez Sąd pierwszej instancji.

c) Zasada dążenia do koncentracji materiału dowodowego przed sądem pierwszej instancji wynikająca z art. 381 KPC nie może być łamana wskutek zaniedbań strony procesu w zakresie przysługującej im inicjatywy dowodowej. Całkowita bierność strony na etapie postępowania pierwszoinstancyjnego wręcz obliguje sąd odwoławczy na podstawie art. 381 KPC do pominięcia okoliczności, jako wskazanych dopiero na etapie postępowania apelacyjnego.

d) Określenie w art. 381 KPC przesłanki zgłoszenia nowych faktów i dowodów w ten sposób, "że potrzeba powołania się na nie wynikła później", nie może być utożsamiane z kreacją nowej okoliczności faktycznej i wywodzeniem z tego faktu konieczności przeprowadzenia takich dowodów, które były w dyspozycji strony już w postępowaniu przed sądem I instancji.

e) Niemożność skorzystania w poprzednim postępowaniu z określonych okoliczności faktycznych lub środków dowodowych nie zachodzi, gdy istniała obiektywna możliwość powołania ich w tym postępowaniu, a tylko na skutek opieszałości, zaniedbania, zapomnienia czy błędnej oceny potrzeby ich powołania, strona tego nie uczyniła. Innymi słowy, strona nie może skutecznie przypisywać cechy nowości tego rodzaju okolicznościom i dowodom, które - przy starannym prowadzeniu procesu - mogła uprzednio powołać.

f) Jeżeli strona uważa, że do udowodnienia jej twierdzeń wystarczy określony dowód i dlatego nie przytacza innych dowodów, to jej błąd nie jest usprawiedliwiony, sama ponosi winę niezgłoszenia dalszych dowodów i nie może zarzucać nieuzasadnionego uniemożliwienia wykazania jej praw

g) Wyczekiwanie z dowodzeniem swoich twierdzeń i zgłaszaniem dowodów na odparcie twierdzeń strony przeciwnej, aż do wyniku procesu I instancji i wnioskowanie ich dopiero w apelacji w wypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy, nie może uzasadniać odstępstwa od zasady skoncentrowania materiału procesowego przed sądem I instancji, i prowadzi do ograniczenia "prawa nowości", której daje wyraz art. 381 KPC.

Masz podobny problem prawny ?
Skontaktuj się z nami - postaramy się pomóc !

Jak zlecić sprawę lub umówić się na konsultacje - informacje




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Publikacja komentarza wymaga akceptacji administratora - bez akceptacji komentarz nie będzie widoczny dla innych użytkowników. Dodawanie komentarzy nie wymaga logowania ani podawania jakichkolwiek danych. Aprobowane będą wyłącznie komentarze nawiązujące do tematyki wpisu - uzupełnienia, sprostowania, polemiki, pytania dodatkowe. Odrzucone zostaną wszelkie komentarze naruszające ten wymóg, ale także te stanowiące reklamę, zawierające dane osobowe (nazwisko, adres e-mail), odnośniki, pomówienia lub wulgaryzmy, jak też treści zdublowane lub nic nie wnoszące do dyskusji. Administrator nie jest zobligowany weryfikować komentarzy oczekujących na moderację w żadnym konkretnym terminie, ani też odpowiadać na komentarze. Aprobata komentarza nie oznacza potwierdzenia przez Kancelarię treści objętych komentarzem. Komentarze są publicznie dostępne i mogą być w uzasadnionych przypadkach edytowane lub usuwane przez administratora. Stanowią one wyłącznie wyraz poglądów ich autora, który świadomie i dobrowolnie zdecydował się na zamieszczenie ich w ramach polemiki lub dyskusji na Portalu w celu upublicznienia.
Prawnik z Lublina
radca prawny
ALEKSANDER KUNICKI
`Prawo w praktyce` stanowi część WWW.LUBELSKIEKANCELARIE.PL . Administratorem Portalu jest Lubelskie Kancelarie - Aleksander Kunicki Kancelaria Radcy Prawnego. Wykorzystywanie prezentowanych tu materiałów i treści bez zgody Administratora i autora jest zabronione. Umieszczanie odniesień i zapożyczeń treści jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz hiperłącza (link bez atrybutu nofollow) do strony źródłowej.

Treści zamieszczane na stronie mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią pomocy (porady) prawnej, nie są również aktualizowane w przypadku zmiany stanu prawnego. Prezentują jedną z dopuszczalnych wersji interpretacji powszechnie obowiązujących przepisów prawa, przedstawioną zazwyczaj w układzie hipotetycznych pytań i odpowiedzi. Wszelkie wątpliwości związane z treścią bloga, w szczególności w związku z samodzielnie prowadzonymi sprawami sądowymi, należy konsultować z adwokatem lub radcą prawnym w ramach odrębnie zlecanej usługi prawnej. Kancelarie i Administrator nie ponoszą odpowiedzialności za jakikolwiek skutek wykorzystania przedmiotowych treści przez inne osoby. Treść pełnej noty prawnej jest dostępna pod tym odnośnikiem.

Blog `Prawo w praktyce` służy informowaniu w przedmiocie specjalizacji, praktyki oraz form usług i pomocy prawnej świadczonych przez prawników powiązanych z www.lubelskiekancelarie.pl.Oferta Kancelarii dotyczy spraw cywilnych (majątkowych, odszkodowań, nieruchomości, umów), spadkowych, rodzinnych, gospodarczych, administracyjnych, karnych. Radca prawny specjalizuje się w obsłudze prawnej firm, prawie kontraktów, konsumenckim oraz procesowym, związanym ze sprawami sądowymi w Lublinie i okolicach.

Powered by WordPress. Enhanced by Google.